Płyty OSB są wykonywane z wiórów drzewnych, które najczęściej pochodzą z drzew sosnowych i świerkowych. Są one zlepiane przy użyciu żywicy syntetycznej i prasowane w wysokiej temperaturze, przy użyciu wysokiego ciśnienia. Produkty są opracowywane specjalnie dla branży budowlanej oraz dla tych, którzy lubią tworzyć samodzielne konstrukcje. Występują w różnych rozmiarach.

Wybranie płyty OSB o określonej grubości sprawia, że można ją wykorzystać podczas tworzenia ścian wewnętrznych w budynkach mieszkalnych i usługowych czy podczas samodzielnego wykonywania mebli tarasowych. W ofercie firmy Palisander znajdują się także deski kompozytowe, które umożliwiają estetyczne wykończenie strefy użytkowej. Istnieją także płyty cechujące się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, które mogą być wykorzystywane w miejscach narażonych na mróz, opady deszczu czy śniegu.

Płyty OSB są łatwe w obróbce i dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków, co sprawia, że są produktami wielofunkcyjnymi, wykorzystywanymi na szeroką skalę. Materiały nie mają naturalnych słoi, ale i pęknięć, które utrudniałyby ich obróbkę. Struktura płyt sprawia, że wbite w nie gwoździe nie wypadają, a konstrukcja zachowuje swoją trwałość. Zaletą materiału jest także to, że jest znacznie tańszy od litego drewna, a w wielu miejscach może je z powodzeniem zastąpić.