Własny taras to doskonały pomysł na wykończenie przestrzeni przydomowej. Wygodnie można wyjść na niego wieczorem lub zorganizować na nim grilla, tak naprawdę wciąż będąc o krok od domu. O czym jednak pamiętać przy jego budowie?

Materiał na taras drewniany

Jeśli zdecydujemy się na taras drewniany, to musimy pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, surowiec musi być twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, powinien się świetnie prezentować. Do wyboru jest wiele typów desek z rozmaitych gatunków drzew. Firma Palisander oferuje montaż tarasu i świadczy sprzedaż drewna z takich okazów jak: modrzew europejski lub syberyjski, merbau, garapa, ipe lapacho, bangkirai, amargoza, jatoba. Warto przyjrzeć się ofercie i postawić na ten, który najbardziej nam odpowiada. Warto rozważyć wynajęcie odpowiedniej ekipy, jeśli sami nie zajmujemy się tego typu pracami.

Przygotowanie do montażu

Jeśli już decydujemy się na montaż, musimy w pierwszej kolejności zdecydować, gdzie powstanie. Na tej podstawie wykonujemy odpowiednie doły pod słupki tarasy, które będą jego podstawą. Dołki wypełnia się betonem dla lepszej stabilizacji. Ważne jest, aby zachować poziom, dlatego przy osadzaniu ich należy wykorzystywać poziomicę. Dopiero w dalszej kolejności należy zadbać o odpowiedni kąt nachylenia, aby woda opadowa lub po podlaniu roślin miała gdzie ściekać. Chyba że będzie to taras z drobnymi prześwitami wynikającymi z większych przerw między deskami. Przed samym montażem warto ocenić stan gruntu. Jeśli będzie on zbyt luźny, wówczas warto go utwardzić. Jeśli natomiast będą go stanowiły iły czy gliny, można pomyśleć o odpowiednim odwodnieniu na wszelki wypadek. Gdy już zostanie wszystko zmontowane należy pamiętać o regularnej pielęgnacji desek, w zależności od intensywności eksploatacji. Warto je impregnować przed wpływem wilgoci czy grzybów. W ten sposób zyskamy pewność, że nasza konstrukcja będzie służyła nam przez bardzo długi czas.