Drewniane pergole ogrodowe zaliczane są do małej architektury. Chętnie obsadzamy je pnącymi roślinami. Każda taka konstrukcja powinna być wytrzymała i stabilna, po pierwsze może być obciążona zielenią, a po drugie będzie narażona na zmienne warunki atmosferyczne. Wyglądają one bardzo dekoracyjnie, ale jak właściwie zbudować taką pergolę?

Jak powinna wyglądać budowa pergoli?

Nasze działania powinny rozpocząć się od wyboru odpowiedniego miejsca, w którym umieścimy naszą pergolę ogrodową. Najlepiej ją również zaprojektować i dokładnie zaplanować, wybrać i zgromadzić niezbędne do jej budowy materiały. Możemy wyznaczyć granice naszej konstrukcji za pomocą wbitych w ziemię kołków oraz sznurka. Drewniane elementy warto już na początku nawiercić w odpowiednich miejscach, co zdecydowanie ułatwi późniejszy montaż całości. Poleca się również dokładną impregnację materiałów jeszcze zanim zabierzemy się za składanie. W kolejnym kroku w miejscach, gdzie znajdą się słupy kopiemy wąskie, ale głębokie doły. Na ich dno można wsypać gruz w celu wzmocnienia. Dziury wylewamy betonem i zasypujemy podsypką, wcześniej umieszczając kotwy. Jeśli konstrukcja jest niewielka można je wbić bezpośrednio w ziemię. Powinny się znajdować na jednym poziomie prosto i stabilnie.

Następnie do kotew montujemy słupy, niekiedy konieczne jest ich docięcie. Jeśli zaplanowaliśmy kratownice na pnącza, to jest to czas na ich zamontowanie. Następnie montujemy belki poziome i elementy poprzeczne. Na zakończenie konieczne jest wzmocnienie konstrukcji odciągami.

Piękna pergola w ogrodzie

Gdy nasza pergola w całości stanie na swoim miejscu możemy rozpocząć sadzenie roślin i montowanie dodatkowych pojemników. W ten sposób stanie się ona prawdziwą ozdobą w naszym ogrodzie i z pewnością będzie cieszyć oko każdego dnia. To stosunkowo prosty sposób, aby skutecznie zadbać o wygląd swojego ogrodu. A ty masz pomysł na piękną pergolę u siebie? Zaprojektuj ją już dziś i stwórz wyjątkowe miejsce w swoim zielonym zakątku.