Pergola ogrodowa to bardzo efektowny rodzaj dekoracji tarasu oraz sposób na stworzenie zacisznej i przytulnej strefy relaksu. W ostatnich latach prym wiodą nowoczesne i minimalistyczne konstrukcje, które mogą być wykonane z drewna lub metalu. W przypadku metalowych elementów konieczne jest zastosowanie ocynku i specjalnych farb chroniących przed korozją. Natomiast drewno jako naturalny materiał jest bardziej odporny na czynniki atmosferyczne – wystarczy jedynie zastosowanie impregnatu. Ponieważ obydwa materiały cechują się podobną trwałością, więc zarówno pergola z drewna, jak i z metalu posłuży nam przez wiele lat, to przy wyborze warto kierować się głównie względami wizualnymi.

Zalety drewnianej pergoli ogrodowej

Drewno jest materiałem, które pomimo upływu lat i zmieniających się trendów architektonicznych nie wychodzi z mody i pojawia się w coraz nowszych i ciekawszych aranżacjach, czego doskonałym przykładem są nowoczesne pergole drewniane. Uniwersalność drewna pozwala na zastosowanie zadaszeń drewnianych zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i w ogrodach urządzonych w stylu modernistycznym i minimalistycznym.

Drewniane pergole lepiej komponują się z roślinnością w ogrodzie i łatwiej jest je naprawić w razie uszkodzeń. Po drewnianych kratach mogą wspinać się rośliny pnące, co pozwoli stworzyć prywatną i zaciszną strefę odpoczynku dla całej rodziny.

Jak zbudować pergolę drewnianą?

Argumentem przemawiającym na korzyść pergoli drewnianych jest możliwość samodzielnego montażu – wystarczy kupić gotowe elementy konstrukcyjne i złożyć je w całość za pomocą śrub, gwoździ, kątówek i kotw. Najlepiej wybierać dobre jakościowo drewno, na przykład drewno konstrukcyjne C24 lub drewno klejone BSH i KVH. Daszek na pergoli tarasowej można wykonać z płyt poliwęglanowych.